Belang verzekerde staat voorop bij controle declaraties

mannen in overleg

Het tv-programma De Monitor besteedde onlangs aandacht aan declaratiecontroles door zorgverzekeraars. De uitzending riep bij veel kijkers vragen op. Bijvoorbeeld over wat er gebeurt met hun persoonlijke gegevens. Hoe zit dat precies?

9 september 2015

Verzekeren is gebaseerd op onderling vertrouwen en het is onze maatschappelijke opdracht om dat vertrouwen te bewaken. Daarom zien we erop toe dat het premiegeld van onze verzekerden juist wordt besteed: aan verzekerde zorg. Dat doen we onder andere door declaraties van zorgverleners te controleren.

Van de honderdduizenden declaraties die we jaarlijks binnenkrijgen, klopt het overgrote deel. Slechts een klein deel roept vragen op en dan onderzoeken we de declaratie. Dat is ook onze wettelijke plicht.

Privacy waarborgen

Daarbij volgen we zorgvuldig wettelijke regels die waarborgen dat de privacy van de patiënt beschermd wordt. De uitgangspunten en werkwijze die we daarbij volgen kunt u nalezen in ons Controleplan.

Beroepsgeheim

Als het nodig is kunnen we voor een onderzoek de zorgverlener vragen om gegevens beschikbaar te stellen. Dat kan in sommige gevallen ook medisch inhoudelijke informatie zijn.

De controle van die gegevens wordt vanuit Menzis geleid door een medisch adviseur die als arts gebonden is aan een beroepsgeheim. Net zoals de functionaris van Menzis die de controle doet.

De controle is alleen gericht op de inhoud van de declaratie. De gegevens die we van de zorgverlener ontvangen, bewaren we volgens de norm en voor de periode die wettelijk geldt. Daarna vernietigen we de gegevens.

Gepaste zorg, betaalbare premie

Met deze gerichte controle zorgen we mede dat het premiegeld van onze leden aan zinnige en gepaste zorg wordt besteed. Dat helpt ons ook om de premie betaalbaar te kunnen houden.

Onze leden hebben hierbij zelf ook een belangrijke rol door zelf hun zorgnota’s te controleren. Op ons platform MedeMenz kunnen zij hun ideeën delen over hoe nota’s van zorgaanbieders duidelijker en beter kunnen.

Op de website van Menzis maken we gebruik van cookies. We doen dit om te zorgen dat de website naar behoren functioneert, om het gebruiksgemak te vergroten en om onze website te verbeteren op basis van analyses. Daarnaast gebruiken we marketingcookies om content en advertenties te personaliseren en voor social media toepassingen. Gaat u akkoord? Dan geeft u Menzis toestemming voor het plaatsen van alle soorten cookies. Wilt u dit liever niet? Dan kunt u via de link “instellingen aanpassen” uw voorkeur aanpassen. Meer informatie over cookies vindt u in onze cookiepolicy.