Menzis wil dat niemand zorg mijdt door geldzorgen. Daarom stellen we een landelijke regeling voor, bedoeld voor huishoudens die recht hebben op inkomensondersteunende regelingen van de gemeente.
Sommige mensen stellen een bezoek aan de dokter uit omdat ze bang zijn voor hoge rekeningen die ze niet kunnen betalen. Menzis wil dat niemand zorg mijdt door geldzorgen. Daarom stellen we een landelijke regeling voor, bedoeld voor huishoudens die recht hebben op inkomensondersteunende regelingen van de gemeente (zoals bijzondere bijstand, kwijtschelding gemeentelijke belastingen).
Waarom is dit nodig?
De zorgkosten stijgen. Het verlagen of afschaffen van het eigen risico voor iedereen lijkt een aantrekkelijke oplossing, maar dat is heel duur. Dan moeten alle premiebetalers meer betalen. Wij willen een oplossing voor mensen die het echt nodig hebben, zonder dat de kosten voor iedereen omhooggaan
Hoe werkt het?
In veel gemeenten is er al een gemeentepolis die het eigen risico vergoedt. Maar niet overal. Daarom willen we een landelijke regeling. Zorgverzekeraars bieden dan een gratis aanvullende verzekering voor inwoners met een financieel kwetsbare positie. Deze verzekering vergoedt bijvoorbeeld het eigen risico. Gemeenten bepalen wie hiervoor in aanmerking komt, op basis van landelijke regels. De overheid betaalt de kosten terug aan de zorgverzekeraars via het Zorgverzekeringsfonds. Gemeenten hoeven niets te betalen.
Wie doen mee?
- Gemeenten: geven door wie recht heeft op de regeling.
- Zorgverzekeraars: bieden de gratis verzekering aan.
- Rijksoverheid: zorgt voor landelijke regels en betaalt de kosten.
Waarom landelijk?
Nu zijn er verschillen tussen gemeenten. Dat is oneerlijk. Met een landelijke regeling is het eigen risico geen reden om niet naar een arts te gaan. Zo voorkomen we dat kleine problemen groot worden. Dat is beter voor de gezondheid én voor de betaalbaarheid van zorg.
Hoe verder?
De politiek moet eerst besluiten of dit voorstel uitgevoerd kan worden en of hier landelijk geld voor gereserveerd wordt. Als dit plan wordt goedgekeurd en er budget voor komt, komen er landelijke regels en afspraken met gemeenten en zorgverzekeraars. Vervolgens starten we de uitvoering en communicatie, zodat mensen weten dat deze regeling bestaat.