Wat kun je het beste gebruiken? Tandenstokers, flosdraad of ragers?
“Een goede dagelijkse mondhygiëne stopt niet met het poetsen van je tanden. Om de ruimten tussen je tanden en kiezen goed schoon te maken, gebruik je ragers, tandenstokers of flosdraad. Vooral ragers kunnen zeer effectief zijn. Met tandenstokers en flosdraad kun je ook tandplak verwijderen. Maar voor alles geldt: overleg vooral met de tandarts of mondhygiënist om te bepalen wat in jouw geval het beste werkt en vraag om een instructie. Het tussen je tanden reinigen vereist kundigheid. Een handige tip: kijk op www.ivorenkruis.nl voor een gebruikersinstructie van de verschillende hulpmiddelen.”
Helpt mondspoeling ook echt?
“Mondspoeling heb je in allerlei varianten. Er is mondwater dat puur en alleen een frisse smaak geeft en er is bijvoorbeeld ook mondwater dat na operaties gegeven wordt en slechts korte tijd gebruikt mag worden. Dat mondwater bevat dan chloorhexidine en doodt naast de slechte bacteriën ook bacteriën die juist goed zijn voor je mond. Mondspoelmiddelen met antibacteriële eigenschappen kunnen een bijdrage leveren aan een goede mondhygiëne. Dit type spoelmiddel kan helpen de ontwikkeling van tandplak te verminderen en de conditie van het tandvlees te verbeteren. Spoelen is echter geen vervanging van het tandenpoetsen. Je gebruikt het als aanvulling op de dagelijkse mondverzorging.”
Is er nog verschil in soorten tandpasta’s, of voldoen ze allemaal wel?
“Kies in ieder geval een tandpasta met fluoride. Bij de A-merken kun je ervan uitgaan dat de tandpasta’s allemaal doen wat ze beloven. Wie bijvoorbeeld last heeft van gevoelige tanden, kan een tandpasta tegen gevoelige tanden kiezen. Welke precies, is een kwestie van uitproberen. Alleen jij voelt of de tandpasta werkt.”
Hoe kun je in je voedingspatroon rekening houden met je gebit?
“Suiker kan gaatjes veroorzaken en zuren in het eten en drinken kunnen het glazuur van je tanden en kiezen aantasten (tanderosie). Beperk daarom het gebruik van suiker en eet of drink maximaal 7 keer per dag. Dat zijn 3 hoofdmaaltijden en maximaal 4 keer een tussendoortje. Een goede tip: na eten of drinken minstens 2 uur niets nemen. Dan heeft je speeksel voldoende tijd om te herstellen.
Water, thee en koffie zijn niet schadelijk voor je gebit en kun je zoveel drinken als je wilt. Als je er tenminste geen suiker in doet. Ga ook voor controle naar de tandarts of mondhygiënist. Hij of zij kijkt je gebit goed na en begeleidt je bij een goede mondhygiëne.”
________________________________________________________________________________________
Bronnen
Mariëlle Nap, secretaris van het wetenschappelijk Adviescollege Preventie Mond- en Tandziekten van het Ivoren Kruis.
Manual versus powered toothbrushing for oral health (Review), 2005, Robinson PG, Deacon SA, Deery C, Heanue M, Walmsley AD, Worthington HV, Glenny AM, Shaw WC.